Krem przeciwzmarszczkowy SPF15 Iwostin Purritin Rehydrin® – Rozwiązanie dla skóry z trądzikiem dorosłych

Linia Iwostin Purritin Rehydrin została poszerzona o nowy preparat – Krem przeciwzmarszczkowy SPF15, przeznaczony do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej u osób dorosłych. Produkt redukuje niedoskonałości, jednocześnie zmniejsza długość oraz głębokość zmarszczek. Receptura preparatu powstała we współpracy z dermatologami, a jego kompleksowe działanie zostało potwierdzone badaniami aplikacyjnymi i aparaturowymi.

Trądzik jeszcze nie minął albo powrócił po latach, do tego na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki i traci ona jędrność. Problem AFA (AdultFemaleAcne) dotyka głównie osób powyżej 25. roku życia, dotyczy prawie połowy kobiet w wieku 21 – 30 lat oraz 25% osób w wieku 31 – 40 lat1. Przyczyn tej dolegliwości u osób dorosłych jest bardzo wiele. Jak wskazuje dr n. med. Maria Noszczyk z warszawskiej lecznicy Melitus: „U niektórych dorosłych problemy z trądziku pojawiają się lub nasilają po infekcjach. Powodem nasilenia niedoskonałości może być także stres. Z dodatkowych, podkreślanych obecnie czynników wewnątrzpochodnych, wymienia się także błędy dietetyczne i indywidualne nietolerancje pokarmowe. Czynniki hormonalne, konkretnie hormony płciowe, uważa się również za jedną z podstawowych przyczyn problemów trądziku dorosłych. Dlatego wiele kobiet obserwuje nasilenie dolegliwości w drugiej połowie cyklu”.

Niezależnie jednak od przyczyn, należy pamiętać, że AFA wygląda i przebiega inaczej niż u nastolatków, zatem pielęgnacja skóry z problemami trądziku dorosłych powinna być dostosowana do dodatkowych jej wymagań2. Aby pomóc dorosłym kobietom z trądzikiem, kluczowe jest zoptymalizowanie schematu pielęgnacji3. Przede wszystkim należy unikać używania niewłaściwych preparatów, a do codziennej rutyny pielęgnacyjnej włączyć kosmetyki ze składnikami działającymi korzystnie zarówno w przypadku skóry dojrzałej, jak i skory z problemami trądziku. Dr Noszczyk podkreśla: „Z uwagi na fakt, że preparaty tylko przeciwzmarszczkowe mogą nasilać problemy trądzikowe, a kosmetyki przeznaczone wyłącznie do skóry tłustej i skłonnej do trądziku nie zwalczają zmarszczek, w pielęgnacji skóry z problemami trądziku u osób dojrzałych najlepiej sprawdzają się kosmetyki ze składnikami aktywnymi o podwójnym działaniu: nawilżająco przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym”.

Nowy preparat – Krem przeciwzmarszczkowy SPF15 Iwostin Purritin Rehydrin® to specjalistyczny preparat dermokosmetyczny, który stanowi uzupełnienie efektów kuracji AFA. Działa trzykierunkowo: redukuje niedoskonałości, działa przeciwzmarszczkowo, intensywnie nawilża. Regularne stosowanie kremu trwale polepsza wygląd skóry: pory są mniej widoczne, ilość niedoskonałości oraz ryzyko tworzenia się nowych zminimalizowane, skóra ujędrniona i elastyczna, zmarszczki zredukowane4.

Wskazania: Pielęgnacja skóry w trądziku dorosłych oraz skóry tłustej z pierwszymi oznakami starzenia się, także w trakcie/ po zakończeniu intensywnych kuracji dermatologicznych, powodujących jej wysuszenie.

Pojemność: 40 ml, cena ok. 45 zł.

Substancje aktywne w Kremie przeciwzmarszczkowym SPF15 Iwostin Purritin Rehydrin®

Działanie przeciwtrądzikowe na problemy trądziku dorosłych:

Zincidone® – połączenie cynku i molekuł PCA. Redukuje wydzielanie sebum, zapobiega powstawaniu niedoskonałości.

Poreaway – kompleks zawierający aktywny składnik mastyks, pozyskiwany z krzewu Pistacia lentiscus. Oczyszcza i zmniejsza pory, redukuje świecenie oraz poprawia kondycję skóry, pozostawia gładkie, matowe wykończenie.

Działanie przeciwzmarszczkowe:


Eurol® BT
– kompleks flawonoidów i polifenoli pozyskiwany z liści oliwki europejskiej, którego wysoka stabilność sprawia, że posiada silne i stabilniejsze od witaminy C właściwości antyoksydacyjne, opóźniając widoczne oznaki starzenia5.

Składnik ten działa w paru kluczowych, z punktu widzenia problemów trądziku kierunkach,
a jednocześnie jest wykorzystywany jako doskonały składnik anti-aging
. Wykazuje silnie działanie antyoksydacyjne – chroni komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, będącym najważniejszym sprawcą procesów fotostarzenia. Silnie redukuje podrażnienia, a to najważniejszy kierunek działania skutecznych preparatów dermokosmetycznych, przeznaczonych do skóry tłustej i skłonnej do trądziku” – mówi dr Noszczyk.

SPF 15 – dzięki ochronie przed promieniowaniem słonecznym opóźnia procesy starzenia skóry.

Intensywne nawilżenie skóry:

Fucogel® – dzięki zdolności wiązania wody w naskórku, tworzy ochronny film wzmacniający
i przedłużający odczucie nawilżenia.

3 cząsteczki kwasu hialuronowego – intensywnie nawilżają „od środka”, wygładzają skórę.

PURRITIN_PL_REHYDRIN_Krem_starzenie_40ml_022017_t

***

Trądzik dorosłych – przyczyny, charakterystyka, zasady pielęgnacji, składniki aktywne

Dr n. med. Maria Noszczyk dla marki Iwostin

Choć przez długi czas trądzik uważano za problem skórny nastolatków, w drugiej połowie ubiegłego wieku pojawiać się zaczęło coraz więcej opisów tej dolegliwości u osób dorosłych. Obecne dane wskazują iż może dotyczyć ona nawet 54% kobiet i 40% mężczyzn! Trudno jednoznacznie ocenić, czy za wzrastającą częstość występowania trądziku dorosłych odpowiada rzeczywisty wzrost zachorowalności, czy raczej rosnąca świadomość i wiedza pozwalająca nazwać problemy skórne, które u dorosłych występowały już wcześniej.

Czynniki wywołujące trądzik dorosłych

Trądzik dorosłych, podobnie jak zwykły (młodzieńczy) może występować w różnym nasileniu. W wieku dorosłym, rzadziej niż u nastolatków stwierdza się cięższe odmiany choroby. Dorosłe kobiety, niezależnie od rozmiaru problemu przykładają do wyglądu bardzo dużą uwagę i często na własną rękę próbują usunąć powstałe na skórze zmiany, stosując najróżniejsze środki wysuszające i „przeciwtrądzikowe”. Podrażnienia wynikające z takiego działania mogą być powodem nasilenia dolegliwości i przejścia w postać określaną Acne excoriae – „z wydrapania”, gdzie nie wiadomo już co jest rzeczywistą chorobą, a co efektem samodzielnych prób pozbycia się zmian.

Sporadycznie, u niektórych dorosłych zmiany pojawiają się lub zaostrzają po infekcjach, a w sezonie jesienno-zimowym nasilają się w wyniku drażnienia przez ubranie dotykające szyi i dolnych partii twarzy. Powodem zaostrzenia zmian może być także stres. Jak wiadomo, podczas stresu z zakończeń nerwowych w skórze uwalniają się neuropeptydy (przekaźniki komórkowe), przyczyniające się do wydzielania czynników prozapalnych, odgrywających w patogenezie trądziku kluczową rolę. Z dodatkowych, podkreślanych obecnie czynników wewnątrzpochodnych, wymienia się także błędy dietetyczne i indywidualne nietolerancje pokarmowe.

Trądzik u dorosłych kobiet jest często dolegliwością występującą w długim okresie czasu. Zanim jedne zmiany znikną pojawiają się następne, ustępujące czasem dopiero po paru tygodniach. Wiele kobiet obserwuje nasilenie dolegliwości w drugiej połowie cyklu. Czynniki hormonalne, konkretnie hormony płciowe, uważa się bowiem za jedną z podstawowych przyczyn trądziku dorosłych.

Zmiany w trądziku dorosłych występują najczęściej w dolnych partiach twarzy i okolicach podbródka w postaci zapalnych guzków, rzadziej wypełnionych ropą krost. Bezpośrednią przyczyną tych zmian jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego i podrażnienie spowodowane działaniem niektórych składników łoju. Obecnie uważa się bowiem, że wpływ na powstawanie zmian w trądziku ma nie tylko nadmierny łojotok, ale przede wszystkim zmiany w składzie łoju, obserwowane także u osób bez wyraźnych cech przetłuszczania się skóry.

Znaczenie odpowiedniej pielęgnacji skóry w trądziku dorosłych

Czynniki wewnątrzpochodne (wrodzone, hormonalne) przyczyniające się do zmian trądzikowych to nie wszystko, należy pamiętać o bardzo istotnych bodźcach zewnątrzpochodnych. Jednym z nich jest niewłaściwa pielęgnacja skóry. Najczęstsze błędy w pielęgnacji polegają na niewłaściwym dobieraniu kosmetyków, co najczęściej wynika z niewiedzy. Pojawienie się trądziku u dorosłej osoby, która używa już na ogół kosmetyków do skóry dojrzałej (przeciwzmarszczkowych, regenerujących itp.) jest niemałym wyzwaniem. Stosowanie „zwykłych” kosmetyków przeciwtrądzikowych może powodować podrażnienie skóry, która po 25. roku życia staje się coraz cieńsza, delikatna i bardziej wrażliwa, a zwiększenie ilości stosownych kosmetyków często o przeciwstawnym działaniu, może tylko pogorszyć jej stan. Konieczne jest zatem wprowadzenie zmian w dotychczasowej pielęgnacji, tak aby zmniejszyć ryzyko zaostrzenia przebiegu dolegliwości w wyniku błędów kosmetycznych.

Zasady prawidłowej pielęgnacji skóry trądzikowej u osób dorosłych

  1. Właściwe oczyszczanie

Podstawą pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku cery wrażliwej i trądzikowej jest dokładne oczyszczanie skóry. Łatwość zastosowania powszechnych dziś w użyciu preparatów do szybkiego oczyszczania twarzy – np. chusteczek czy preparatów typu 2 w 1 powoduje, że wiele kobiet nie „domywa” skóry, zwłaszcza podczas wieczornej toalety. Jak można się domyślać, nieprawidłowe, niedokładne oczyszczenie skóry po całym dniu spędzonym w zanieczyszczonych i dusznych pomieszczeniach, zazwyczaj w pełnym makijażu, nie sprzyja cerze problemowej. Nie usunięty brud gromadzący się na twarzy, to wydzielina łojowa zmieszana ze wszystkimi zanieczyszczeniami środowiska i preparatami do makijażu. Aby bardzo dokładnie oczyścić skórę, powinno się do samego mycia stosować kilka preparatów: środek do demakijażu, preparat do mycia, płyn do tonizacji i na ogół także peeling enzymatyczny lub ziarnisty, który niesłusznie uważa się za kosmetyk specjalny, do okazjonalnego stosowania. Tak naprawdę peelingi do domowego stosowania powinny być preparatem uzupełniającym codzienny rytuał dokładnego mycia skóry. Powierzchowne przetarcie twarzy wacikiem, nawet z najlepszym środkiem do zmywania jest niewystarczające, ze względu na fakt, że zmiany trądzikowe powstają głęboko w porach skóry.

  1. Stosowanie peelingów chemicznych

Na powierzchni naskórka gromadzi się codziennie zrogowaciała warstwa, która w przypadku zdrowej skóry ulega złuszczaniu. W skórze problemowej na skutek działania wymienionych czynników – przede wszystkim drażniących lipidów łoju, a także wieku (upływu czasu), wytworzona warstwa zrogowaciała jest często dużo grubsza. W gabinecie kosmetycznym lub u lekarza można okresowo wykonać peeling profesjonalny. Ale naskórek odtwarza się codziennie i dlatego w pielęgnacji skóry trądzikowej u osób dorosłych tak dobrze sprawdzają się peelingi chemiczne do stosowania codziennego, z kwasem migdałowym czy laktobionowym. Różnica w pielęgnacji skóry trądzikowej młodzieńczej i dorosłych polega właśnie na zamianie składników aktywnych, działających podobnie lecz delikatniej. Zamiast mocno i szybko działających kwasów owocowych można wybrać delikatniej działające kwasy polihydroksylowe, zamiast „młodzieżowego” płynu do zmywania skóry trądzikowej – płyn przeznaczony dla skóry wrażliwej. Najlepszym, najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak stosowanie kosmetyków ze składnikami działającymi korzystnie zarówno w przypadku skóry dojrzałej jak i trądzikowej.

Składniki aktywne w pielęgnacji dojrzałej skóry z objawami trądziku

Z uwagi na fakt, że preparaty tylko przeciwzmarszczkowe mogą trądzik zaostrzać, a tylko trądzikowe nie zwalczają zmarszczek, w pielęgnacji skóry trądzikowej u osób dojrzałych najlepiej sprawdzają się kosmetyki ze składnikami aktywnymi o podwójnym działaniu: nawilżająco-przeciwstarzeniowym i przeciwtrądzikowym. Do najbardziej znanych należą kwasy owocowe oraz retinol. Oba są doskonałe i mają wiele zalet, ale także podstawową wadę: mogą podrażniać delikatną i często wysuszoną skórę (cecha skóry dojrzałej).

Doskonałym rozwiązaniem dla osób dorosłych ze skórą trądzikową i jednocześnie (zgodnie z wiekiem) wrażliwą i suchą, jest stosowanie kosmetyków zawierających różne bioflawonoidy, czyli polifenole, pochodzące z liści drzewa oliwnego. Składniki te działają w paru kluczowych z punktu widzenia patogenezy trądziku kierunkach, a jednocześnie są wykorzystywane jako doskonały składnik anti-aging.

Wykazują silnie działanie antyoksydacyjne – chronią komórki skóry przed stresem oksydacyjnym, będącym najważniejszym sprawcą procesów fotostarzenia. Działają także przeciwzapalnie, a ograniczenie stanu zapalnego to także najważniejszy kierunek działania skutecznych preparatów przeciwtrądzikowych.

Ponadto, jeżeli chodzi o działanie przeciwtrądzikowe, bioflawonoidy hamują przemiany w obrębie kwasów tłuszczowych łoju – chronią deficytowy w skórze trądzikowej kwas linolenowy i przeciwdziałają powstawaniu drażniących kwasów tłuszczowych, wywołujących zmiany zapalne w trądziku. Dodatkowo, dzięki działaniu wybielającemu, który spowalnia powstawanie melaniny, następuje szybsze gojenie zmian potrądzikowych, takich jak np. przebarwienia pozapalne. Wyciąg z liści drzewa oliwki słynie także z ograniczania rozwoju bakterii, co ma znaczenie ze względu na zmiany krostkowe (zakażenie bakteryjne), pojawiające się w niektórych postaciach trądziku. Efekty stosowania preparatów z tym wyciągiem są porównywalne do efektu miejscowego zastosowania niektórych antybiotyków.

Warto pamiętać, że preparaty przeznaczone do skóry dojrzałej z problemem trądziku, oprócz głównego składnika o dwukierunkowym działaniu, powinny być wzbogacone o dodatkowe komponenty przeciwtrądzikowe, zwłaszcza regulujące wydzielanie sebum czy zmniejszające pory, jak również składniki zapobiegające starzeniu skóry, jak np. filtry UV. Należy pamiętać również o tym, że jakkolwiek jednoczesna walka ze starzeniem skóry i trądzikiem dorosłych nie należy do najłatwiejszych, to przy codziennym stosowaniu odpowiednich preparatów, co jest niezbędnym elementem rutyny pielęgnacyjnej, może być walką wygraną.

Dr n. med. Maria Noszczyk

Melitus Lecznica Dermatologii Estetycznej i Anti-Aging

 

1 Zeichner JA. Evaluating and treating the female patient with acne. J Drugs Dermatol. 2013 Dec; 12 (12): 1416-27.

2 Holzmann R, Shakery K. Postadolescentacnein females. Skin PharmacolPhysiol. 2014;27 Suppl1:3–8;

3 Global Alliance to Improve Outocomes in Acne: adult females acne. Practical Dermatology, June 2015; s. 1-6.

4 Na podstawie badań aplikacyjnych i aparaturowych dla produktu. Nawilżenie: sonda Corneometer® CM 825, zmarszczki: kamera Visioline, sebum: sonda Sebufix, widoczność porów: kamera Visiopore.

5 Na podstawie danych producenta Eurol® BT.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.