Jak dbać o skórę po depilacji laserowej?

Chociaż światło lasera nie uszkadza otaczających tkanek, skóra reaguje na zabieg depilacji laserowej zaczerwienieniem i staje się wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego. Aby ukoić skórę i ochronić ją przed skutkami ubocznymi, należy zadbać o właściwą pielęgnację. Poznaj najważniejsze zalecenia po laserowym usuwaniu owłosienia.

Jak laser do depilacji działa na skórę?

Depilacja laserowa to najskuteczniejszy sposób na usunięcie owłosienia. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, laser do depilacji powoduje bowiem trwałe uszkodzenie mieszków włosowych, zapobiegając wzrostowi włosów. Epilacja umożliwia trwałe usunięcie owłosienia na danym obszarze – warunkiem jest wykonanie serii zabiegów. Wytworzone przez laser ciepło powoduje pojawienie się czerwonych kropek na powierzchni skóry – objaw ten znika w ciągu jednego lub dwóch dni. Kilka dni po depilacji laserowej skóra może wydawać się nadmiernie sucha, dlatego trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację.

Zalecenia po laserowym usuwaniu owłosienia

W oczekiwaniu na upragnione efekty depilacji laserowej należy szczególnie delikatnie obchodzić się z depilowanym obszarem. Oto kilka najważniejszych zasad, które pozwolą Ci cieszyć się piękną skórą po epilacji:

  • Nie drap depilowanych miejsc – może to nasilić stan zapalny, powodując dyskomfort i blizny. Jeśli skóra po zabiegu swędzi i piecze, zastosuj zimny kompres. Lód nie tylko złagodzi dyskomfort, ale też zmniejszy zaczerwienienie i ewentualny obrzęk.
  • Nawilżaj skórę – zastosuj delikatne preparaty zalecone przez kosmetologa. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu Twoja skóra szybciej wróci do idealnego stanu. Jeśli masz cerę szczególnie podatną na odwodnienie i podrażnienia, sięgnij po preparaty z alantoiną i D–panthenolem.
  • Zrezygnuj z sauny, basenu i gorących kąpieli przez pierwsze 3-5 dni po zabiegu.
  • Unikaj peelingów i innych zabiegów złuszczających – przez pierwsze dni po depilacji laserowej stosuj tylko delikatne środki myjące. Nie używaj szorstkich gąbek, myjek czy rękawic do masażu. Po kąpieli bardzo delikatnie wytrzyj się miękkim ręcznikiem.
  • Nie wystawiaj depilowanego obszaru na działanie promieniowania słonecznego. Unikaj nie tylko słońca, ale też solarium. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, zawsze pamiętaj o nałożeniu kremu z filtrem UVA i UVB (ochrona SPF 50+).
  • Wstrzymaj się od stosowania dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilowane były pachy) przez 2-3 dni po zabiegu.
  • Zrezygnuj z kosmetyków, leków i ziół o działaniu światłouczulającym (około 5 dni przed i po zabiegu). Do substancji fototoksycznych należą m.in. retinol, dziurawiec, nagietek, pokrzywa oraz różnego rodzaju substancje zapachowe.
  • Powstrzymaj się od depilacji woskiem i używania pęsety w trakcie trwania serii zabiegów depilacji laserowej. Wyrywanie włosków zmniejsza skuteczność działania lasera.
  • Stosuj zbilansowaną dietę i odpowiednie nawodnienie organizmu. Dbając o skórę od środka, wspomagasz jej właściwości regeneracyjne.
Przeczytaj:  Jazda samochodem a makijaż – co za to grozi?

Powyższe zasady obowiązują po każdym zabiegu depilacji laserowej w ciągu trwania serii, a także na zakończenie całej terapii.

Pielęgnacja skóry po depilacji laserowej – jakie ma znaczenie?

Depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, ale pod warunkiem, że wykonana jest przez doświadczonego specjalistę, przy pomocy profesjonalnego sprszętu. Równie ważne jest właściwe przygotowanie oraz przestrzeganie zaleceń po zabiegu. Odpowiednia pielęgnacja skóry po laserowym usuwaniu owłosienia zapewnia optymalne efekty i zapobiega powstawaniu trwałych skutków ubocznych, takich jak przebarwienia czy blizny.

W razie innych pytań dotyczących depilacji laserowej zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *