Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry problemowej? Typy zaskórników

Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry problemowej

Zaskórniki, wypryski, krostki i przebarwienia to problemy dermatologiczne, które mogą dotknąć każdego. Łagodzenie stanów zapalnych i oczyszczanie skóry nie musi być trudne. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować skórę z niedoskonałościami.

Jak powstają zaskórniki?

Niewielkie, jasne krostki na twarzy, drobne, czarne kropki na nosie i zaognione zmiany wypełnione treścią to zaskórniki powstające na skórze. Przyczyną ich występowania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. 

Wydzielane przez skórę sebum pełni kluczową funkcję. Chroni skórę przez czynnikami zewnętrznymi i zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoci. Niemniej jednak w sytuacji, gdy dochodzi do nadprodukcji łoju, mieszki włosowe zostają zapchane. 

Nie usunięty w porę utlenia się i ciemnieje. Jeśli dodatkowo łojotok występuje na skórze z nieprawidłowym rogowaceniem, może dojść do stanu zapalnego. Nadmiar sebum, nie znajdując ujścia, tworzy czerwony, bolesny wyprysk. 

Rodzaje zaskórników 

Bolesne i nieestetyczne wypryski na twarzy, plecach, ramionach i dekolcie mogą mieć różnorodne przyczyny. Zaskórniki łojowe są stosunkowo proste do załagodzenia, a ich występowanie mocno uzależnione jest od sposobu pielęgnacji skóry. 

Zaskórniki zamknięte to zazwyczaj drobne, jasne grudki. Pod powierzchnią skóry znajduje się nagromadzone sebum. W niektórych przypadkach może pojawić się wokół delikatnych stan zapalny, który można łatwo załagodzić. 

Zaskórniki otwarte można łatwo rozróżnić. To małe, czarne kropki, zlokalizowane zwykle na nosi i brodzie. Ich charakterystyczny ciemny czubek wynika z procesu utleniania sebum. 

Na powierzchni skóry pojawiają się także włókna łojowe, które czasem można uznać za zaskórniki. Są to mieszki włosowe wypełnione sebum i martwymi komórkami. W tym przypadku nie ma jednak powodów do obaw, jest to standardowa cecha skóry. Włókna łojowe są jasne, a ich oczyszczenie nie jest trudne. Niemniej jednak będą się one pojawiały i wynika to z naturalnej budowy skóry. 

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry z niedoskonałościami 

Wiele młodych osób borykających się z pierwszymi wypryskami walczy z nimi bardzo agresywnie. Unikanie kremów nawilżających, stosowanie silnych produktów myjących i intensywne peelingi nie są jednak dobrym rozwiązaniem. 

Przeczytaj:  Kosmetyki dla niemowląt – jak pielęgnować delikatną skórę maluchów? Kryteria wyboru preparatów do codziennej higieny

Skóra z wypryskami potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Wytwarzanie nadmiaru sebum jest zwykle reakcją obronną. Im mocniej wysuszona cera, tym więcej będzie produkowała łoju. 

Do usuwania zaskórników dobrze sprawdzą się preparaty zawierające delikatne kwasy, glinki lub retinoidy. W zależności od typu zaskórników oraz preferencji skóry czasem świetnie sprawdzi się także, wdrożenie olei do swojej pielęgnacji. 

Odpowiednio dobrane kwasy pozwalają rozpuszczać utlenione sebum. Glinki natomiast działają na zasadzie naturalnego i nieinwazyjnego wyciągania łoju z mieszków włosowych. Podczas zmywania maseczki, usuwa się także zaskórniki. 

Chcąc zminimalizować zaskórniki zamknięte, dobrym rozwiązaniem są retinoidy. Regulują one zarówno wytwarzanie sebum, jak i łagodzą nadmierne rogowacenie naskórka. 

Dwuetapowe mycie twarzy obejmuje zwykle stosowanie olejów. Tłuszcz również pomaga rozpuszczać nadmiar łoju w skórze. 

Czego unikać, borykając się z cerą problematyczną?

Największym błędem w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami jest jej zbyt intensywne oczyszczanie oraz nieregularność. Pielęgnacja wymaga czasu, aby efekty były zadowalające. 

Jak dbać o skórę trądzikową na plecach? 

Zmiany skórne pojawiają się niestety nie tylko na twarzy. W sytuacji, gdy zaskórniki pojawiają się także na plecach lub ramionach, warto o te obszary rozszerzyć swoja pielęgnacje. 

W tym przypadku również należy stosować kosmetyki zawierające kwasy oraz glinki. Podobnie jak w przypadku twarzy, konieczne będzie także intensywne nawilżenie. 

Dodatkowo warto unikać gorących kąpieli i ubrań wykonanych ze sztucznych materiałów. Warto także zwracać uwagę i bardzo dokładnie spłukiwać z ciała kosmetyki innego typu, np. te do włosów. 

Powiązane:

Przeczytaj:  Olej rycynowy i jego właściwości
Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *