Jak na co dzień dbać o skórę twarzy?

Jak na co dzień dbać o skórę twarzy
Close up of a young female with red hair and freckles applying white cream on her face laughing with closed eyes isolated on white background.

Każda kobieta chce zachować młody, zdrowy i promienny wygląd swojej skóry. Jej prawidłowa i regularna pielęgnacja może nie tylko poprawić gładkość cery, ale także opóźnić procesy starzenia, w tym między innymi powstawanie zmarszczek.

Jak należy dbać o cerę? Przede wszystkim pamiętać o jej codziennym oczyszczaniu i nawilżaniu, i to nie tylko od zewnątrz, ale także i od wewnątrz – na kondycję i nawilżenie skóry ogromny wpływ ma ilość pitej wody. Stosując kosmetyki przeznaczone do skóry twarzy, zawsze należy pamiętać o ich doborze pod kątem typu cery i jej indywidualnych problemów.

Oczyszczanie i tonizowanie skóry twarzy

Skórę twarzy należy oczyszczać dwa razy dziennie, przy porannych przygotowaniach i wieczorem po demakijażu. Do oczyszczania cery wykorzystuje się różnego rodzaju kosmetyki takie jak mleczka i żele czyszczące oraz płyny micelarne. Zawsze dobiera się je pod kątem typu cery. Tłuste mleczko może być dobrym wyborem w przypadku cery suchej, podczas gdy skóra o skłonnościach do wytwarzania nadmiaru sebum lepiej zareaguje na lekki płyn micelarny.

Mówiąc o oczyszczaniu, warto także zwrócić uwagę na odpowiednią technikę demakijażu. Często powtarzanym błędem jest zbyt silne tarcie wacikiem po skórze, przez co zostaje ona podrażniona. Płyn naniesiony na wacik należy przytrzymać na twarzy przez co najmniej kilkanaście sekund, żeby rozpuścił on tusz do rzęs i inne kosmetyki do makijażu. Silne tarcie, szczególnie w okolicy delikatnej skóry oczu, może powodować przedwczesne powstawanie zmarszczek.

Po oczyszczaniu twarzy warto przemyć ją profesjonalnym tonikiem. Tego typu produkty używane są coraz rzadziej głównie dlatego, że wiele płynów micelarnych ma w swoim składzie tonik i działa na skórę kompleksowo. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne kosmetyki oczyszczające mogą zaburzać naturalne pH skóry, która bez wsparcia regulującego toniku może stać się przesuszona i produkować wzmożoną ilość sebum.

Peelingi, maseczki i kremy do twarzy

Kiedy skóra twarzy jest już oczyszczona, czas na jej odżywienie. Codziennie należy ją nawilżać i chronić przed szkodliwymi czynnikami takimi jak na przykład promienie UV. Kiedy na zewnątrz silnie świeci słońce, przyda się ochronny krem do opalania, który często nanosi się wówczas pod makijaż. Co ważne, kremy tego typu dobiera się zawsze pod kątem typu cery: kremy matujące są odpowiednie dla cery tłustej, odżywcze dla suchej, a tradycyjne nawilżające dla skóry normalnej.

Przeczytaj:  Kremy pod oczy - ranking najlepszych produktów dla wymagającej okolicy oka

Raz lub dwa razy w tygodniu dla pięknego i zdrowego wyglądu skóry twarzy warto złuszczać martwy naskórek za pomocą peelingu. W tym celu wykorzystać można peeling gruboziarnisty lub enzymatyczny, który nie działa w mechaniczny sposób, a delikatnie wnika w głąb skóry, oczyszczając ją bez podrażnień. Po peelingu warto stosować nawilżające kremy do twarzy oraz maseczki oczyszczające i odżywcze.

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *