Polskie kosmetyki naturalne jako odpowiedź na rosnącą świadomość konsumentów. Poznaj ich najważniejsze zalety!

polskie kosmetyki naturalne

Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej produktów stworzonych na bazie naturalnych składników. Kupujący sięgają po nieprzetworzoną żywność, ale także po polskie kosmetyki naturalne. Sprawdź, co ich przekonuje!

Coraz większa degradacja środowiska, kolejne choroby cywilizacyjne atakujące nawet młodych ludzi powodują, że społeczeństwa zaczynają inaczej patrzeć na otaczającą rzeczywistość. Dla wielu osób szczególnie ważne staje się zbliżenie do natury, do tego, co prawdziwe i nieskażone. Rodzi się moda na zdrową żywność i zdrowy tryb życia. Szczególnie ważny staje się wybór kosmetyków. Uznanie zdobywają te powstałe na bazie naturalnych składników roślinnych. Co ważne, dzięki nim dbasz nie tylko o siebie, ale również o środowisko.

Polskie kosmetyki naturalne – co warto wiedzieć?

Kosmetyki naturalne bazują na składnikach pozyskiwanych wprost z natury. Producenci wybierają przede wszystkim rośliny, np. zioła rosnące na rodzimych łąkach, wykorzystując przy okazji ich dobroczynne działanie. Jak wiadomo, wiele z nich stosowano już lata temu, by walczyć z powszechnymi dolegliwościami i problemami zdrowotnymi.

Naturalne kosmetyki mają nie tylko pielęgnować ciało, ale jednocześnie pomagać w leczeniu różnego rodzaju przypadłości, np. problemów ze skórą. Na rynku znaleźć można polskie kosmetyki naturalne stworzone z myślą o cerze każdego typu, na dzień i na noc, a także dostosowane do pory roku. Producenci starannie selekcjonują składniki, często wybierając te pochodzące z upraw ekologicznych. 

Kosmetyki polskie naturalne – skład

Producenci kosmetyków naturalnych rezygnują ze sztucznych dodatków, zastępując je składnikami pochodzącymi z odnawialnych źródeł. Zamiast konserwantów, sztucznych barwników, silikonów wybierają naturalne ekstrakty, delikatne oleje czy wody roślinne. W naturalnych kosmetykach nie znajdziesz też sztucznych substancji zapachowych, a jedynie te pozyskane z olejków eterycznych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawach i naturalnych surowcach używanych do produkcji kosmetyków, zajrzyj na stronę Agropedia.pl. 

Przeczytaj:  Jak zlikwidować worki pod oczami? Twoja droga do promiennego spojrzenia

Czego nie zawierają polskie kosmetyki naturalne?

Wybierając kosmetyk naturalny, możesz mieć pewność, że ponad 90% składu to surowce pochodzenia naturalnego. Rada Europejska przygotowała wytyczne, według których kosmetyki naturalne nie powinny zawierać:

  • składników modyfikowanych genetycznie;
  • pochodnych ropy naftowej – wazelina, parafina, silikon;
  • parabenów i formaldehydów pełniących rolę konserwantów, odpowiadających za długą trwałość produktu;
  • SLS oraz SLES pełniących funkcje detergentów;
  • syntetycznych barwników i substancji zapachowych;
  • aluminium;
  • glikolu polietylenowego (PEG).

Najważniejsze zasady produkcji kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne, bio, eko. Skąd aż tyle określeń? Produkty te są biodegradowalne, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska. Używając ich, stosujesz się do zasady bycia „eko”. Musisz jednak wiedzieć, że polskie kosmetyki naturalne podlegają takim samym regulacjom, jak tradycyjne, konwencjonalne produkty. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie oznakowanie czy bezpieczeństwo.

Grupa ekspertów działająca przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy przygotowała jednak szersze wytyczne dla producentów kosmetyków naturalnych. Preparaty te powstały na bazie składników roślinnych, mineralnych i, w pewnej dozwolonej części, zwierzęcych. Te ostatnie pozyskiwane są w sposób niekrzywdzący zwierząt. Mowa przede wszystkim o pszczelim wosku czy lanolinie.

Pozyskiwanie surowców do produkcji kosmetyków naturalnych

Eksperci opracowali również wytyczne dotyczące sposobu pozyskiwania surowców do produkcji kosmetyków. Ideą jest wykorzystanie jak najbardziej naturalnych metod, pozwalających na przetwarzanie składników roślinnych w minimalnym stopniu. Techniki takie stosuje się w tzw. zielonej chemii. Jakie procesy są wykorzystywane do produkcji kosmetyków? Wśród najważniejszych można wymienić filtrację, ekstrakcję, tłoczenie. Jednocześnie stosuje się metodę enzymatyczną oraz mikrobiologiczną.

Polskie kosmetyki naturalne z certyfikatem

Wraz ze wzrostem zainteresowania kosmetykami naturalnymi zaczęły powstawać organizacje zajmujące się certyfikowaniem podmiotów wprowadzających na rynek kosmetyki typu organic. Opracowują one swoje własne kryteria oceny produkowanych preparatów. Konsument wybierający produkt z certyfikatem może mieć pewność, że został on stworzony zgodnie z najważniejszymi zasadami i rzeczywiście bazuje na naturalnych składnikach.

Przeczytaj:  Olej rycynowy i jego właściwości

Proces certyfikacji jest długi i żmudny, czasem trwa nawet 2 lata. Do najważniejszych europejskich jednostek certyfikujących należą: 

  • Cosmebio; 
  • BDIH;
  • ICEA;
  • NaTrue. 

Opracowywane przez ugrupowania zasady certyfikacji podmiotów produkujących kosmetyki naturalne jest odpowiedzią na istniejącą lukę w przepisach. Certyfikowanie nie jest obowiązkowe, jednak znacznie wzmacnia pozycję marki zarówno w oczach konsumentów, jak i kontrahentów.

Polskie kosmetyki naturalne i ekologiczne i ich wpływ na skórę

Kosmetyki używane na co dzień często nie rozwiązują problemów skórnych, pozwalają jedynie maskować niedoskonałości. Dodatkowo niektóre substancje użyte do ich produkcji mogą powodować podrażnienia, uczulenia, a także nasilać niekorzystne objawy – zaczerwienienie, wysypkę, świąd. Alternatywą są preparaty naturalne, nietestowane na zwierzętach, bez składników pochodzenia zwierzęcego.

Czy kosmetyki naturalne są bezpieczniejsze od konwencjonalnych? O ile nie jesteś alergikiem i nie reagujesz uczuleniem na konkretne składniki naturalne, możesz z całym przekonaniem sięgnąć po naturalne preparaty. U osób bez alergii nie powodują podrażnień. Jednocześnie mają zbawienny wpływ na skórę całego ciała – nie zapychają porów, nie zaburzają jej funkcji fizjologicznych, pobudzają proces samoregeneracji. Na efekty ich stosowania trzeba jednak nieco poczekać.

Dlaczego warto sięgać po polskie kosmetyki naturalne?

Jeśli masz wysoko rozwiniętą świadomość ekologiczną, na pewno sięgniesz po naturalne kosmetyki, dzięki którym zadbasz o środowisko. Preparaty te wybierają również weganie. Kolejną grupą konsumentów, która chętnie korzysta z tego typu produktów są osoby borykające się z problemami ze skórą. To dla nich alternatywą się kosmetyki naturalne niezawierające sztucznych substancji, o niewielkiej ilości składników.

Ponadto kosmetyki naturalne mają idealną konsystencję, szybko się wchłaniają, dając uczucie odświeżenia i doskonałego nawilżenia. Są przyjemne dla ciała, pachną delikatnie, odżywiają i regenerują skórę. 

Polskie kosmetyki naturalne – ranking

Jeśli zastanawiasz się, jakie kosmetyki polskie wybrać, wypróbuj marki, które znalazły się w ścisłej czołówce. Spełniają one najważniejsze wymagania dotyczące produkcji i składu naturalnych kosmetyków. Warto zapoznać się z kosmetykami firm: 

  • Krayna;
  • Hagi Cosmetics:
  • Sensum Mare:
  • Mokosh Cosmetics:
  • Naturativ;
  • Iossi;
  • Make me Bio;
  • Cztery Szpaki;
  • Pixi Cosmetics. 
Przeczytaj:  Najlepsze serum pod oczy - o kosmetyku, który może odmienić twoje spojrzenie!

Jak łatwo zauważyć, wybór jest naprawdę spory. Wśród dostępnych na rynku artykułów znajdziesz kosmetyki dla pań, panów oraz dzieci. Nieprzekonani powinni choć raz wypróbować naturalny preparat i przekonać się o jego dobroczynnym działaniu.

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *