Pytania do ekspertów o zabieg hialuronidazy – sprawdź, w czym może Ci pomóc!

Pytania do ekspertów o zabieg hialuronidazy

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które przeprowadza się z zastosowaniem kwasu hialuronowego, są uznawane za bardzo bezpieczne. Niestety, co prawda bardzo rzadko, ale – mimo wszystko – zdarzają się po nich różnego rodzaju powikłania.

Niedobrej jakości preparat lub użyty w nieodpowiedni sposób zamiast poprawić wygląd, może zaszkodzić. Z pomocą przychodzi hialuronidaza, która niweluje obecność kwasu hialuronowego – czym dokładnie jest, jak działa i czy jest bezpieczna? Wyjaśniają eksperci z Kliniki BIOGENICA z Poznania.

Kwas hialuronowy – jakie jest ryzyko?

Kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetologii i medycynie estetycznej w różnych formach – nieusieciowany daje efekt błyskawicznego nawilżenia, dlatego znajduje zastosowanie m.in. w kremach czy koktajlach podawanych w czasie mezoterapii. Usieciowany jest zaś znakomitym wypełniaczem – implantem tkankowym, który pozwala np. powiększyć i wymodelować usta, przeprowadzić optyczna korekcję kształtu nosa, wymodelować zapadnięte policzki, przywrócić owal twarzy, wypełnić zmarszczki czy nawet modelować pośladki. 

Jak to zostało wspomniane, preparaty powstałe na bazie właśnie kwasu hialuronowego są bezpieczne. Jeśli zabiegi z ich zastosowaniem są przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów – którzy dokładnie wiedzą, na jakiej głębokości podać środek i jaką jego ilość zastosować – jak podkreślają specjaliści z poznańskiej Kliniki Biogenica, niezwykle rzadko występują jakiekolwiek powikłania. Zazwyczaj niedogodności wiążą się z samym faktem wkłucia i to właśnie w związku z iniekcją mogą pojawić się delikatne siniaki. Może wystąpić też zaczerwienienie, obrzęk czy bolesność. Tego typu objawy są niegroźne i mijają w ciągu kilku dni. 

Do ewentualnych poważniejszych zagrożeń należą m.in. ziarniniaki, infekcje, przedłużające się obrzęki. Ryzyko wiąże się także z niezadowalającym efektem – zbyt mocnym wypełnieniem, nierównościami itd. Jak reagować w takich sytuacjach? Przede wszystkim należy zgłosić się do doświadczonego lekarza, który oceni, jak poważny jest problem – jeśli towarzyszą Ci niepokojące objawy, należy taką konsultację odbyć pilnie! 

Hialuronidaza jako ratunek na nieudane zabiegi

Co ważne, bardzo często jednym ze stosowanych już na samym początku środków jest właśnie hialuronidaza – enzym, który przyspiesza rozkład kwasu hialuronowego (co ważne, skutecznie oddziałuje na każdy rodzaj usieciowanego kwasu hialuronowego, który został dopuszczony do użytku w zakresie medycyny estetycznej w Unii Europejskiej).

Przeczytaj:  Na jakich warunkach można kupić odzież medyczną dla lekarzy?

Za działaniem hialuronidazy stoi proces tzw. depolimeryzacji kwasu hialuronowego, co dzieje się poprzez rozrywanie wiązań glikozydowych. Co najważniejsze z perspektywy osoby zgłaszającej się po pomoc – efekty tych procesów dzieją się momentalnie. Widoczne są jednak zwykle po kilku dniach, gdy zejdzie miejscowa opuchlizna.

Hialuronidaza – kilka faktów od ekspertów

  • Jeśli występują wskazania, które świadczą o pilnej konieczności działania, jak np. martwica skóry czy formowanie się ropnia, specjaliści działają natychmiast. Jeśli jednak jest to problem, do którego rozwiązania można podejść spokojniej, zwykle robi się próbę uczuleniową, podając odrobinę hialuronidazy i sprawdzając, czy nie wystąpiły żadne niepokojące symptomy. Taka próba trwa zwykle do 30 minut – po tym czasie podchodzi się do zabiegu.
  • Warto wiedzieć, że stosowanie hialuronidazy w opisywanym tu kontekście – redukcji kwasu hialuronowego użytego w związku z zabiegami medycyny estetycznej – jest procedurą określają jako off-label, czyli inaczej mówiąc: poza wskazaniami rejestracyjnymi. Tym ważniejsze jest w tym kontekście oddanie się w ręce profesjonalistów, którzy będą mieli doświadczenie w jej stosowaniu – będą wiedzieli jaką ilość podać, na jaką głębokość, w którym miejscu itd.
  • Co ważne, hialuronidaza zaliczana jest go leków kategorii C – nie mogą więc stosować jej kobiety ciężarne oraz te dopiero starające się o zajście w ciążę.
  • Sam zabieg związany z podaniem hialuronidazy trwa chwilę – to zaledwie 15-30 minut.
  • Jak to zostało wspomniane, efekty podania hialuronidazy są niemalże natychmiastowe, lecz przejściowo może wręcz wydawać się, że jest gorzej niż przed zabiegiem – jest to kwestia ewentualnego obrzęku. Znika on po kilku dniach, pozwalają znów cieszyć się naturalnym wyglądem!

Chcesz wiedzieć o hialuronidazie więcej? A może szukasz sprawdzonego miejsca, w którym profesjonaliści wykonają wybrany przez Ciebie zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego? Skontaktuj się z Kliniką Biogenica w Poznaniu – specjaliści są tam dla Ciebie.

Przeczytaj:  Wypadanie włosów – problem, który można przezwyciężyć

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *