Jak rozwijać inteligencję finansową?

Jak rozwijać inteligencję finansową

Inteligencja jest jedną z najbardziej pożądanych cech niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Uważa się bowiem, że osobom inteligentnym łatwiej w życiu odnieść sukces niemal na każdym polu, czy to zawodowym, finansowym, społecznym, czy osobistym.

Chcemy być inteligentni i otaczać się inteligentnymi ludźmi. Każdy z nas posiada indywidualne zdolności i umiejętności, a co za tym idzie, cechuje się odmiennym rodzajem inteligencji, sporo ludzi posiada również na tyle szerokie spektrum wiedzy i doświadczenia, abyśmy mogli stwierdzić, że posiadają ich kilka rodzajów. Czym jest inteligencja, jakie są jej rodzaje i jak rozwijać inteligencję finansową?

Czym jest inteligencja?

Temat inteligencji, jej rozwoju i definicji badany jest od wielu lat. Każde sprawdzone źródło ma nieco odrębną definicję inteligencji, ale niemal w każdym występuję stwierdzenie, że inteligencja dotyczy umiejętności logicznego myślenia i analizy sytuacji, łatwości wyciągania wniosków i szybkiej adaptacji do zmiany. Możemy zatem przytoczyć definicję za PWN, w której inteligencja to „cecha umysłu odpowiadająca za sprawność w zakresie myślenia, rozwiązywania problemów i innych czynności poznawczych; od poziomu inteligencji zależy poprawność rozumienia złożonych problemów i skuteczność poszukiwania trafnych rozwiązań, a także sprawność działania w sytuacjach nowych i trudnych”.

Rodzaje inteligencji

Kiedyś postrzegano inteligencję jednotorowo, natomiast w latach 80 -tych XX wieku, amerykański psycholog Howard Gardner przedstawił teorię inteligencji wielorakiej. Dokonał on podziału inteligencji na 8 odrębnych bloków różnych predyspozycji, jakimi różni ludzie w różnym stopniu dysponują. Cechy, których jest u danej jednostki najwięcej, określają właśnie jaki typ inteligencji u tej osoby dominuje. Możemy zatem wyróżnić następujące typy:

  1. muzyczna,
  2. ruchowa (cielesno-kinestetyczna),
  3. logiczno-matematyczna,
  4. językowa,
  5. wizualno-przestrzenna,
  6. interpersonalna (społeczna),
  7. intrapersonalna,
  8. przyrodnicza.

Czym jest inteligencja finansowa?

Jak widać, w powyższym zestawieniu nie jest ujęta inteligencja finansowa, która jest pożądana przez wielu. Inteligencja finansowa to zespół cech, umiejętności i przekonań, dzięki którym jesteśmy w stanie zadbać o swoje pieniądze w taki sposób, aby nigdy ich nie brakowało. Ten rodzaj szczególnej zdolności może być nabywany, rozwijany, a co najważniejsze wyuczony. Jeśli dana umiejętność interesuje nas bardziej niż inne, możemy ją osiągnąć na drodze doświadczenia, poświęcając jej odpowiednio dużą ilość czasu.

Przeczytaj:  Jak zadbać o skórę dłoni i stóp zimą?

Jak zwiększyć swoją inteligencję finansową?

Pierwszą i najważniejszą metodą jest kontrola własnych finansów, musimy dokładnie wiedzieć, ile zarabiamy i ile i na co wydajemy. Wprowadź do swojego życia finansowego kontrolę, planuj wydatki, zakupy, obliczaj w głowie jak najwięcej rzeczy w głowie. Miej kontakt z liczbami, cyframi przez cały czas – wprowadź je do swojego życia.

Druga bardzo istotna metoda, to nauka. Ucz się, czytaj, słuchaj wszystkiego, co dotyczących pieniędzy, inwestowania i co związane jest z finansami. Świadomie i systematycznie poszerzaj swoją wiedzę i umiejętności. Podążaj za specjalistami, którzy posiadając wiedzę i własne doświadczenie doprowadzili się do sukcesu finansowego.

Czy jest jedna sprawdzona metoda na zwiększenie inteligencji finansowej? Raczej nie, ponieważ każdy uczy się nieco inaczej. Warto jednak inwestować w swoją wiedzę poprzez udział w kursach, czytanie fachowej literatury, oglądaniu filmów i reportaży. Dobrze jeśli nauczysz się jak inwestować, poznasz podstawowe pojęcia jak inflacja, deflacja, czym jest chwilówka bez bik, czy kredyt kupiecki.

Artykuł sponsorowany

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *