Czysta biżuteria srebrna. Czym wyczyścić srebro?

biżuteria srebrna

Biżuteria srebrna znajduje się w każdym domu. Chcemy zatem, by prezentowała się jak najlepiej i służyła nam przez wiele lat. Jednak pod wpływem powietrza może ciemnieć. A zatem czym wyczyścić srebro?

Biżuteria srebrna – dlaczego matowieje?

Naturalnie na srebrze pojawia się mało estetyczny nalot. Przez to biżuteria srebrna ciemnieje, matowieje i traci swój dawny blask. Chcemy zatem wiedzieć, czym wyczyścić srebro tak (więcej przeczytasz na ten temat także tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/czym-wyczyscic-srebro/), by przy okazji go nie uszkodzić.

Niektórzy polecają skorzystanie z pasty polerskiej. Może ona pomóc, ale jednocześnie zetrze dosyć sporą część srebra. Może przez to dojść do częstszego powstawania nalotu i rdzy. Dlatego pokażemy lepsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem.

Czym wyczyścić srebro? – soda

Jeśli biżuteria srebrna posiada już ciemny nalot, warto skorzystać z prostych sposobów na to, by się go pozbyć. Na początek możemy wypróbować zwyczajną sodę oczyszczoną, którą znajdziemy w kuchni. Mieszamy ją z wodą, aż do uzyskania gęstej pasty. W razie potrzeby dodajemy więcej sody lub wody.

Pastę nakładamy na biżuterię, lekko pocieramy miękką ścierką. Już po chwili nalot powinien zacząć schodzić. Taka pasta ma ogromną zaletę: łatwo znajduje drogę do każdego zakamarku, dlatego nadaje się do najbardziej złożonych ozdób.

W kwestii tego, czym wyczyścić srebro, soda jest jednym z lepszych środków. Jeśli jednak zamierzamy wyczyścić całą swoją biżuterię, trzeba liczyć się z tym, że zajmie to całkiem sporo czasu.

Czym wyczyścić srebro? – folia aluminiowa

Gdy zastanawiamy się, czym wyczyścić srebro, dobrze jest sięgać po najprostsze rozwiązanie. Możemy zamiast sody skorzystać z folii aluminiowej. Odrywamy duży kawałek i umieszczamy go w szklanym lub plastikowym pojemniku.

Biżuteria srebrna powinna znaleźć się na folii. Wlewamy do środka ½ litra wrzątku z ½ szklanki sody oczyszczonej. Po kilku minutach nalot powinien zniknąć. W razie potrzeby wystarczy pocierać jeszcze wspomnianą wcześniej pastą. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń.

Przeczytaj:  Jakie preparaty do zębów stosować?

Czym wyczyścić srebro – inne sposoby

Istnieje wiele sposobów na to, czym wyczyścić srebro z wykorzystaniem domowych sposobów. Niektóre będą radzić sobie lepiej, inne nieco gorzej. Warto zatem zawczasu sprawdzić, co naprawdę sprawdzi się w naszym przypadku.

Jeśli zatem nie mamy pod ręką sody oczyszczonej lub folii aluminiowej, to możemy wypróbować:

  • Cola-colę – do miseczki wlewamy napój i wkładamy do niego biżuterię. Po 10 minutach powinniśmy zauważyć efekty. Z góry trzeba zauważyć, że nie sprawdzi się w przypadku większego nalotu. Napój pomoże jedynie nieco odświeżyć biżuterię.
  • Cytryna i sól – biżuteria srebrna z nieznacznym nalotem może zostać potraktowana zawiesiną soku z cytryny i soli. Nakładamy ją na biżuterię i pocieramy. Jest to mało skuteczny sposób i zajmuje wiele czasu
  • Pasta do zębów – także dla niewielkich zabrudzeń. Nakładamy ją gąbką do naczyń i czyścimy.
  • Piwo – poradzi sobie lepiej od coli, ale i tak efekty nie są powalające. Zanurzamy biżuterię srebrną w piwie na 10 minut, w potem przecieramy czystą szmatką.
  • Płyn do mycia szyb – zamiast do czyszczenia, lepiej go wykorzystać, by nadać ładny błysk i nieco odświeżyć biżuterię.
  • Proszek do prania – daje najlepsze efekty z tych. Do miski wlewamy gorącą wodę, dodajemy filiżankę proszku do prania i wkładamy biżuterię. Zostawiamy na 5 minut, a potem przecieramy miękką szmatką. Podobnie jak soda proszek do prania potrafi dotrzeć do każdego zakamarka, dzięki czemu jest jedną z lepszych metod.

Podsumowanie – czym wyczyścić srebro

Jak widać, istnieje wiele sposobów na to, by poradzić sobie z nalotem na srebrze. Osobiście jednak polecamy przede wszystkim sodę oczyszczoną i folię aluminiową. Dają bowiem najlepsze efekty i pozwalają skutecznie się pozbyć nalotu.

W przypadku niewielkich odbarwień można jednak skorzystać z innych sposobów, a na koniec spryskać biżuterię srebrną płynem do mycia szyb. Dzięki temu zyska piękny połysk i będzie wyglądać niemalże jak nowa. Jeśli chodzi o inne rozwiązania, to najlepszym z nich jest skorzystanie z proszku do prania.

Przeczytaj:  Wypadanie włosów – problem, który można przezwyciężyć

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *