E-recepta online – co warto wiedzieć?

e-recepta online

Kończą ci się lekarstwa i potrzebujesz nowej recepty, a kolejka do twojego lekarza jest długa? Skorzystaj z e-recepty online! W naszym artykule dowiesz się, jak ją otrzymać i gdzie zrealizować!

Tradycyjne wizyty w gabinetach lekarskich czasem są niezbędne, ale w wielu sytuacjach można ich uniknąć. Coraz częściej pacjenci korzystają z elektronicznych sposobów w celu uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej. Jednym z nich jest e-recepta online. Warto dowiedzieć się o niej więcej!

E-recepta online – co to jest i jak ją uzyskać?

E-recepta online jest dokumentem elektronicznym, w którym lekarz przepisuje pacjentowi odpowiednie lekarstwa na dolegliwości, z jakimi zmaga się dana osoba. Zawiera informacje o:

  • pacjencie;
  • lekarzu, który ją wystawia;
  • przepisanych lekach – ich ilości oraz sposobie dawkowania. 

Można ją otrzymać po uprzednim wypełnieniu ankiety medycznej w internecie, która jest dokładnie weryfikowana przez lekarza. Jeśli źle się czujesz i potrzebujesz konkretnych lekarstw, to e-recepta przez internet będzie wygodnym rozwiązaniem. W ciągu kilku minut możesz zdobyć receptę na skuteczne leki, które pomogą ci szybko wrócić do pełni sił.

Ile czasu ważna jest recepta elektroniczna?

Ważność recepty elektronicznej to zazwyczaj 30 dni od dnia jej wystawienia, o ile lekarz nie wyznaczył innego terminu, od którego można ją zrealizować. W przypadku niektórych kategorii leków czas na ich odebranie jest zdecydowanie krótszy. Jeśli zostaną przepisane antybiotyki, to pacjent ma tylko 7 dni na realizację recepty. Zawsze lepiej zapytać lekarza, w jakim czasie należy ją zrealizować, ponieważ nie ma możliwości wykupienia leków po terminie ważności recepty. W takim przypadku pozostaje zgłoszenie się po nową e-receptę.

Przeczytaj:  Zabiegi trychologiczne — czym są i jak działają?

Czy tylko pacjent może zrealizować swoją receptę elektroniczną?

Czy muszą otrzymaną receptę elektroniczną trzeba zrealizować osobiście? Warto zaznaczyć, że po odbiór lekarstw można wysłać na przykład członka rodziny czy nawet znajomego. Najważniejsze, aby taka osoba znała dane, które są potrzebne do realizacji recepty:

  • kod PIN;
  • PESEL osoby, dla której wystawiono dokument. 

Są to niezbędne informacje, bez których recepta nie zostanie zrealizowana. Odbierający może mieć jednak przy sobie wydrukowaną receptę z kodem kreskowym. Wystarczy, że okaże taki wydruk w aptece, a farmaceuta na jego podstawie wyda przepisane lekarstwa.

Gdzie można zrealizować e-receptę? Czy trzeba ją wykupić w całości?

Z otrzymaną receptą elektroniczną można udać się do dowolnego punktu aptecznego. Nie ma tutaj żadnego przymusu, ponieważ obecnie już w każdej aptece realizowane są e-recepty. Dobrą informacją jest też to, że nie trzeba od razu kupić wszystkich przepisanych leków. Należy jednak pamiętać, że jeśli któryś produkt został wypisany w większej ilości, to kolejne opakowania będzie trzeba wykupić w tym samym punkcie.

Czy lekarz może odmówić wystawienia e-recepty?

Zdarzają się sytuacje, w których weryfikacja ankiety medycznej nie przebiega pomyślnie. Trzeba tutaj zaznaczyć, że każde zgłoszenie (czyli formularz medyczny) jest sprawdzane przez lekarza. Specjalista weryfikuje, czy przepisanie wnioskowanego leku będzie zasadne. Czasem mogą pojawić się wątpliwości czy nawet przeciwwskazania do stosowania danego medykamentu przez pacjenta i wówczas odpowiedź może być odmowna. Recepta elektroniczna nie zostanie także wystawiona na niektóre leki, na przykład o działaniu odurzającym.

Konsultacja lekarska – wygodny sposób na uzyskanie recepty elektronicznej

Jednym ze sposobów uzyskania recepty elektronicznej jest konsultacja lekarska online. To zdalny kontakt z lekarzem z dowolnego miejsca – zazwyczaj z domu. W trakcie rozmów specjalista przeprowadza wywiad medyczny z pacjentem i udziela porad leczniczych. Może także wystawić elektroniczną receptę, dzięki której pacjent szybko nabędzie przepisane leki.

Przeczytaj:  Na czym polega zabieg bondingu zębów?

Jeśli zależy ci na szybkim powrocie do zdrowia, wypróbuj e-receptę online. Po poprawnej weryfikacji otrzymasz dokument, dzięki któremu wykupisz potrzebne ci lekarstwa. Jeśli nie będziesz w stanie tego zrobić samodzielnie, pomogą ci bliskie osoby, którym udostępnisz niezbędne dane do zrealizowania elektronicznej recepty.

Powiązane:

Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *