Najczęstszym typem włosa, który występuje wśród kobiet to ten średnioporowaty. Nie należy do bardzo wymagających, jednak brak pielęgnacji może pogorszyć jego stan. Sprawdź, jak odpowiednio się o nie troszczyć, by były piękne i zdrowe.
Włosy są dla większości kobiet bardzo ważnym aspektem, w kwestii dbania o urodę. Ich pielęgnacja powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb. Tylko to jest w stanie dać wyraźny efekt, na jakim ci zależy. Średnia porowatość jest cechą, którą można spotkać na ulicach najczęściej. Czy wiesz, czym się wyróżnia i jakich kosmetyków potrzebuje? Poznaj najważniejsze kwestie dotyczące pielęgnacji takiego rodzaju fryzury!
Włosy średnioporowate – charakterystyka
Włosy średnioporowate są mieszanką cech włosów o wysokiej i niskiej porowatości. Z pozoru nie wyróżniają się niczym szczególnym. W większości przypadków mają dość gładką strukturę – często inną na czubku głowy, a inną na końcach. Mogą być lekko falowane. Niestety bardzo łatwo można pogorszyć ich stan. Często brakuje im nawilżenia i silniejszego odżywienia, łatwo się puszą. Ekspozycja na silne słońce lub inne czynniki zewnętrzne przekształca je w wysokoporowatą strukturę. Należy więc o nie należycie dbać, aby do tego nie dopuścić.
Czego potrzebują włosy średnioporowate?
Potrzeby włosów to bardzo indywidualna kwestia. W przypadku średnioporowatych warto pamiętać o:
- utrzymaniu równowagi PEH, czyli inaczej prawidłowego stosunku aplikacji kosmetyków zawierających proteiny, emolienty i humektanty;
- ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych za pomocą zabezpieczającego serum;
- dokładnym i delikatnym myciu;
- obserwacji i szybkiej reakcji na zmienne potrzeby tego rodzaju fryzury;
- rozważnym stosowaniu produktów do stylizacji, a także suszarki, czy prostownicy.
Włosy średnioporowate – mycie
Włosy średnioporowate często mają problematyczną skórę głowy, która lubi się przetłuszczać. Należy wówczas stosować szampony bazujące na wyciągach roślinnych, np. z pokrzywy czy rzepy. Nie można jednak przesadzić, ponieważ niektóre zioła są powodem większego przesuszenia. Do codziennego użytku idealnie sprawdzą się delikatne detergenty pozbawione SLS. Raz na jakiś czas warto jednak użyć czegoś silniejszego, co dokładnie doczyści włosy z nagromadzonych produktów. U posiadaczek fryzury średnioporowatej może się sprawdzić mycie metodą OMO. Na czym polega? Na zwilżone włosy nałóż lekką odżywkę – od ucha w kierunku końcówek, a następnie umyj skalp szamponem. Spłusz oraz ponów aplikację samej odżywki na kilka minut.
Kompleksowa pielęgnacja średnioporowatej fryzury – maski i odżywki
Mycie głowy to podstawa, jednak nie gwarantuje właściwej pielęgnacji. W tym celu stosuje się odżywki i maski do włosów. Jak wybrać odpowiednie do tych średnioporowatych? Przede wszystkim powinnaś uwzględnić w kosmetykach obecność protein (keratyna), emolientów (naturalne oleje) oraz humektantów (kwas hialuronowy, aloes). Najostrożniej należy postępować z tymi pierwszymi – częsta aplikacja może pogorszyć kondycję włosów. Emolienty są najbezpieczniejsze – wygładzają i dodają blasku, tworząc niewidzialną powłokę ochronną. Mimo wszystko odpowiednia pielęgnacja uwzględniająca PEH pozwoli ci utrzymać fryzurę w jak najlepszym stanie.
Włosy średnioporowate – olejowanie
Olejowanie to doskonały sposób, który uzupełni świadomą pielęgnację włosów. Do tych o średniej porowatości najlepiej sprawdzi się oliwa z oliwek, olej z sezamu, a także makadamia. Wystarczy nanieść niewielką ilość (wielkości łyżki stołowej) na całej długości i odczekać minimum godzinę. Zaaplikowana później odżywka będzie świetnym emulgatorem dla oleju i ułatwi jego zmycie.
Czego nie lubią włosy średnioporowate?
Istnieją czynniki, które szybko pogarszają stan włosów o średniej porowatości. Jeśli jesteś ich posiadaczką, ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z:
- farbowania i rozjaśniania;
- suszenia gorącym nawiewem;
- codziennego używania prostownicy lub lokówki;
- częstego stosowania szamponów z SLS;
- chodzeniem spać z mokrą głową.
Włosy średnioporowate nie są trudne do okiełznania. Kilka podstawowych kroków sprawi, że będą w jak najlepszej kondycji. Pamiętaj o tym!
Artykuł sponsorowany
Powiązane:
- Sekret pięknych włosów. Jakich kosmetyków warto używać?
- Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry problemowej? Typy zaskórników
- Najlepsze maseczki do twarzy! Sekret idealnej pielęgnacji zwieńczony skutecznym działaniem
- Najlepsze serum do rzęs — ranking top odżywek do rzęs, które musisz koniecznie poznać!
- Pielęgnacja w domowym zaciszu – na co warto zwrócić uwagę?
- Rodzaje cery – jak dobrać odpowiednią pielęgnację?