Jazda samochodem a makijaż – co za to grozi?

Jazda samochodem a makijaż

Podczas jazdy samochodem kierowca powinien zachować szczególne skupienie. Koncentracja podczas siedzenia za kółkiem jest bardzo ważna. Zobacz, jakie kary grożą za robienie makijażu podczas kierowania pojazdem!

Podczas kierowania pojazdem konieczne jest zachowanie odpowiedniej koncentracji. Żyjemy w czasach, w których wiele osób jest bardzo zabieganych, dlatego niektóre kobiety czas na zrobienie makijażu znajdują podczas kierowania autem, gdy jadą do pracy lub na spotkanie. Za takie zachowanie może grozić mandat, dlatego lepiej tego unikać. Chcesz wiedzieć, jakie kary grożą za robienie makijażu za kierownicą? Przeczytaj nasz artykuł!

Jazda samochodem a robienie makijażu

Kobiety poprawiające makijaż podczas kierowania samochodem to codzienność na polskich drogach. Nie jest to jednak zbyt bezpieczne zachowanie. Kierowanie samochodem wymaga od kierowcy pełnej koncentracji. Zdarzają się sytuacje, w których kierowca musi bardzo szybko zareagować, dlatego robienie makijażu podczas jazdy może doprowadzić do tragicznych skutków. Policjanci apelują, by unikać takiego zachowania podczas kierowania samochodem.

Robienie makijażu podczas jazdy a prawo

W polskim prawie drogowym znajduje się art. 60, który głosi: „Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”. Najczęściej z tego artykułu karane są osoby rozmawiające przez telefon przyłożony do ucha w czasie kierowania autem. Robienie lub poprawianie makijażu również podchodzą pod wykroczenie z tego artykułu. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których policjanci nie dokonają zatrzymania pojazdu lub zastosują wobec kierowcy jedynie pouczenie, jednak w większości przypadków taka okoliczność kończy się mandatem. Pouczenie najczęściej stosuje się, gdy makijaż jest robiony podczas postoju na światłach. Zwykle policjanci wykazują się zrozumieniem i nie wystawiają wtedy mandatów.

Jakie kary grożą za poprawianie makijażu w czasie jazdy?

Poprawianie makijażu nie powinno być wykonywane w czasie jazdy i warto też zaniechać tego działania podczas postoju na światłach. Można trafić na policjantów, którzy nie będą wyrozumiali i mimo tłumaczeń kierującego i tak wypiszą mandat. Może on wynosić aż 500 złotych. Jest to duża kwota, która znacznie uszczupli grubość portfela. Lepiej jest więc nie ryzykować i makijaż zrobić w domu lub po dojechaniu na miejsce.

Przeczytaj:  Dieta na zdrowe i piękne włosy - co warto jeść?

Poprawianie makijażu w czasie jazdy samochodem – co w razie wypadku?

Zdarzają się sytuacje, w których podczas robienia lub poprawiania makijażu kierujący doprowadzi do wypadku. Konsekwencje tego mogą być bardzo bolesne dla portfela. Po pierwsze zwiększy się twoje ubezpieczenie OC samochodu, ponieważ znikną zniżki za bezwypadkowe prowadzenie pojazdu. Po drugie, jeżeli poszkodowany wezwie policję, to będzie ci groził mandat. Warto zaznaczyć, że od 1 stycznia 2022 roku weszły nowe przepisy, które zwiększyły kwoty mandatów między innymi za spowodowanie kolizji drogowej. Zwiększeniu uległy też kwoty mandatów za przekroczenie prędkości oraz nieprawidłowe zachowanie podczas przejeżdżania przez przejście dla pieszych. 

Karą za spowodowanie kolizji drogowej od 1 stycznia 2022 roku jest mandat karny w wysokości 1000 zł. To jednak nie wszystko! Kara może zostać powiększona o mandat za wykroczenie, które doprowadziło do kolizji. Takie wydarzenie może więc w znacznym stopniu uszczuplić portfel osoby, która spowodowała wypadek drogowy. Wypadek może się zdarzyć zawsze, dlatego warto mieć dobre ubezpieczenie. Warto zapoznać się z ofertą Beesafe!

Jak uniknąć mandatu za makijaż w czasie jazdy?

Najlepszym sposobem na uniknięcie mandatu za makijaż w czasie jazdy jest zrobienie go w domu lub w czasie postoju. Pamiętaj, by wcześniej przygotować wszystkie niezbędne kosmetyki. Ważne jest, by unikać tych płynnych, które mogłyby zabrudzić twój samochód. Usunięcie tak powstałych plam może być trudne. Nigdy nie rób makijażu w czasie kierowania pojazdem!

Za makijaż podczas prowadzenia auta grożą wysokie mandaty. Dla bezpieczeństwa własnego oraz innych powinno się zaniechać robienia makijażu podczas jazdy!

Powiązane:

Przeczytaj:  Wybielanie zębów – czy warto się na nie zdecydować?
Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *