Twoje włosy nadmiernie się przetłuszczają? A może wypadają? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Nadmierne wypadanie włosów jest dość powszechnym problemem. Przyczyn odpowiedzialnych za to zjawisko może być naprawdę wiele, a wskazanie konkretnej często bywa bardzo trudne. Warto jednak podjąć wysiłki w celu ustalenia owego czynnika, ponieważ tylko jego wyeliminowanie daje szansę na to, by zahamować nadmierną utratę włosów na dobre.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Co może być przyczyną wypadania włosów? Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania. 

Kiedy włosy zaczynają wypadać…

Nadmierna utrata włosów może mieć charakter stały lub przejściowy. Może nasilać się okresowo lub być tak samo intensywna przez cały czas. Wypadanie włosów o charakterze przejściowym zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi poważnymi następstwami i nie powinno być większym powodem do zmartwień. Poza tzw. okresowym wypadaniem włosów, które najczęściej pojawia się wiosną i jesienią, co ma związek z osłabieniem organizmu w okresie tzw. przesilenia, ten rodzaj utraty włosów może pojawiać się także jako skutek przewlekłego stresu, ogólnego osłabienia i zmęczenia organizmu, przebytych infekcji, a nawet w wyniku zażywania niektórych lekarstw. 

Zwiększona utrata włosów może też być następstwem błędów w pielęgnacji dotyczących chociażby stosowania nadmiernie obciążających produktów, zawierających duże ilości substancji chemicznych. Wówczas mówi się o efekcie tzw. oblepiania cebulki włosa, co utrudnia przenikanie do jej wnętrza substancji odżywczych zawartych w produktach przeznaczonych do mycia i pielęgnacji włosów. Konsekwencją tej sytuacji jest osłabienie cebulek włosowych skutkujące nadmiernym wypadaniem włosów. 

W każdym z tych przypadków do rozwiązania problemu ze zwiększoną utratą włosów wystarczy właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz wzmocnienie cebulek włosów od wewnątrz, przy pomocy zdrowej zbilansowanej diety. Niekiedy pomocna bywa suplementacja, jednak jej wdrożenie powinno być poprzedzone zasięgnięciem opinii lekarza lub farmaceuty. 

Zdarza się jednak, że wypadanie włosów przedłuża się lub nasila, prowadząc do znacznej utraty włosów. Wówczas konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza, bowiem sytuacja ta może wiązać się m.in. z zaburzeniami hormonalnymi, a także być jednym z objawów schorzeń dotyczących zarówno skóry głowy, jak i schorzeń ogólnoustrojowych. 

Przeczytaj:  Suplementacja latem - na jakie suplementy diety warto postawić?

Na ratunek wypadającym włosom

Jeśli wypadanie włosów ma łagodny charakter i nie jest związane z żadnym poważnym czynnikiem, a jedynie stanem przejściowym, wówczas w celu złagodzenia jego następstw warto zastosować odpowiednią pielęgnację. Powinna ona opierać się na produktach przeznaczonych do mycia i pielęgnacji włosów i skóry głowy bogatych w składniki odżywcze. Preparaty zawierające silnie działające składniki chemiczne lepiej zastąpić tymi, które mają naturalny skład. Te pierwsze mogą bowiem podrażniać skórę głowy, co poza osłabieniem cebulek włosowych może przyczyniać się również do wzmożonej produkcji sebum. A to z kolei skutkuje przetłuszczaniem się włosów. Jednym z zabiegów, które warto włączyć do pielęgnacji, jest peeling skóry głowy, który pomoże odżywić cebulki włosów, jednocześnie usuwając nadmiar łoju i innych zanieczyszczeń z powierzchni skóry głowy. Takie domowe sposoby na przetłuszczające się włosy działają w sposób kompleksowy, pozwalając jednocześnie zniwelować różne problemy.

Każda z nas marzy o wspaniałych włosach i bujnej fryzurze. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że włosy przechodzą cykl rozwojowy składający się z trzech etapów: fazy wzrostu, fazy inwolucji oraz fazy spoczynku. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów – to zjawisko jest cąłkowicie normalne, dlatego nie powinniśmy się tym martwić. Jeśli jednak włosy zaczynają regularnie wypadać w dużych ilościach, nie należy lekceważyć takich sytuacji. Nie należy również ignorować łysych placków na głowie albo zanikającej linii włosów. Przyczyna takiego problemu może być naprawdę poważna.

Powiązane:

Przeczytaj:  Jakie kosmetyki zabrać na kolonie na Mazurach?
Posted by
Beata Wójcik

Blogerka, podróżniczka i magister kosmetologii z ponad 8 letnim doświadczeniem w branży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *